Reflexe argentinských ekonomických reforem: Strategeo uspořádalo podnětnou debatu na AAU

Dne 27. března hostila Anglo-American University (AAU) ve spolupráci s institutem Strategeo veřejnou debatu o transformačních ekonomických reformách Argentiny pod vedením prezidenta Javiera Mileie. Akce spojila významné panelisty a rozmanité publikum, aby diskutovali o důsledcích, výzvách a širších lekcích spojených s ambiciózním reformním programem Argentiny.

Panelisté:

  • J. E. Claudio Rozenzweig, velvyslanec Argentiny v České republice
  • Jiří Schwarz, ekonom, prezident Anglo-American University
  • Dušan Tříska, ekonom, architekt české kuponové privatizace
  • Pavel Kohout, ekonom a poradce pro hospodářskou politiku, bývalý člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)

Moderátor: Jan Macháček, prezident institutu Strategeo

Hlavní body debaty:

  1. Ekonomické úspěchy a výzvy:
    Panelisté se zaměřili na nedávný ekonomický obrat v Argentině, přičemž zdůraznili významný pokrok v boji s inflací, stabilizaci měny a hospodářském růstu. Jiří Schwarz upozornil na překvapivou oblíbenost prezidenta Mileie mezi chudšími vrstvami obyvatelstva navzdory jeho radikálním reformám. Pavel Kohout reflektoval historické ekonomické vzestupy a pády Argentiny a vyjádřil optimismus ohledně jejího potenciálu k obnově prosperity. Jan Mládek však poukázal na strukturální problémy, jako je závislost Argentiny na zemědělském exportu a zadlužení u mezinárodních institucí, jako je MMF, což omezuje nezávislost hospodářské politiky. Velvyslanec Rozenzweig zdůraznil silnou veřejnou i politickou podporu Mileiho reforem.
  2. Institucionální reformy a sociální dopady:
    Dušan Tříska poukázal na složitost institucionálních změn a srovnal situaci Argentiny s postkomunistickými transformacemi ve střední a východní Evropě. Zdůraznil význam neformálních společenských pravidel při utváření reforem. Claudio Rozenzweig upozornil na argentinskou snahu rozvíjet znalostní ekonomiku a průmyslový sektor, a to při zachování veřejné podpory Mileiho politiky.
  3. Komparativní pohledy:
    Diskuze se rovněž zaměřila na podobnosti mezi argentinskými reformami a ekonomickými přechody ve východní Evropě v 90. letech. Panelisté debatovali, zda mohou být Mileiho politiky inspirací pro další země čelící ekonomické stagnaci či politickým výzvám, včetně České republiky. Debata se dotkla i možného vlivu Mileiho přístupu na světové osobnosti, jako jsou Donald Trump nebo Elon Musk.

Debaty se zúčastnila pestrá směs akademiků, diplomatů a odborníků, kteří aktivně přispívali do diskuse. Dotazy publika obohatily konverzaci a ukázaly, jak může argentinská zkušenost ovlivnit globální hospodářské a politické debaty. Událost byla zakončena optimistickým pohledem na budoucnost Argentiny.

Institut Strategeo i nadále usiluje o podporu dialogu o transformačních politikách, které utvářejí budoucnost národů. 

© Copyright Strategeo Institute z.s 2025
Vytvořilo <{webarime.cz}×(